Legendid ja uskumused pärlist
On teada ilmatu hulk legende pärli päritolust. Vanades india raidkirjades näiteks öeldakse, et kõik vääriskivid on veri, mida valas keiser-madu Assuur võitluses koletisega. Kohal, kus ta jõepõhja oli kukkunud, moodustusid verest punaseks värvunud veepiiskadest rubiinid, Gangese jõe liivikutel aga granaadid. Võidetud keisri merrevoolanud sapist sündis smaragd. Mitu päeva oli meri hukkunud keisrit taga nutnud ja mere pisarad muutunud pärliteks. Teise india legendi järgi olevat pärl pärlikarpi sattunud tardunud vihmapiisk.
„Merepisarad“, „tardunud vihmapiisk“, kivistunud kuuvalgus“, „merineitsi jäljed“ – kuidas küll on inimesed püüdnud seletada selle imepärase vääriskivi päritolu saladust! Tänapäeval kutsuvad taolised seletused muidugi esile vaid kerge muige.
Vanal ajal arvati, et pärli abil võib silmalt kae eemaldada või paisest vabaneda. Et pärl tugevdab hambaid ja teeb need säravaks, kui aga suus hoida, siis mõjub hästi verekoostisele ja vähendab valu südames. Soodustab vere hüübimist. Rasedatel aitab loodet kanda. Rikkad ülikud jõid veini pärlmutterkarikast või -pokaalist koos sinna lastud pärliga. Nad uskusid, et nii võib end turvata mürgitamise eest.
Uskumuste järgi toob pärl õnne, rikkust ja rõõmu, ta on inimese talisman.
Muistsetelt astroloogidelt pärineb uskumus, et pärl on õnnekivi Kalade tähtkujus sündinuile. Eriti soojalt soovitati seda neidudele ja igas eas vallalistele naistele.
Pärl soodustab pikka iga, annab pilgule erilise selguse, hoiab kaetamise eest, võimaldab tulevikku ennustada. Pärliga sõrmus kaitseb varaste ja ebaausate tehingute eest.
Pärl elab oma omaniku elu: ta särab, kui peremees on terve, ja tuhmub, kui omanik sureb. Seepärast nimetatakse pärli vahel ka „mure pisaraks“.
Kõige varasemast avastamisest alates on pärleid kasutatud ravimiseks. On huvipakkuv, et farmaatsiatööstus kasutab pärliteri tänase päevani. Eriti pisikesed pärliterad, mis ei sobi eheteks, hõõrutakse pulbriks ja kasutatakse kaltsiumitablettide valmistamiseks.
Alates muistsest Hiinast ja Indiast kuni keskaja Euroopa ja Araabiani on peaaegu igas kultuurriigis kasutatud pärleid ravimiseks, sh ka suguorganite ergutamiseks ja hullumeelsuse vastu. Ehetena kandvatele pärlitele omistati ravivõimet. Neid töödeldi võlujoogi, palsami või salvi valmistamiseks, et ravida välja paljusid haigusi ja vaegusi. Legend kinnitab, et nabapärl võtab ära maovalud!
Pärliteraga saab ravida mälukaotust, unetust, astmat, kollatõve, maksakahjustusi. Aitab südameprobleemide, viljatuse, putuka- ja maohammustuse korral.
Pärl on eluenergia kandja. Ta rahustab psüühikat, loob hingelise tasakaalu, leplikkuse, avitab närvihäirete, neeru-, maksa- ja seedetraktihaiguste korral. Ravimina kasutatakse ka «pärlivett». Arvatakse, et vesi, milles terve öö hoiti mitut pärlitera, aitab igemeveritsemist ja hemorroidi leevendada. Pärliveel on põletiku- ja mikroobivastane, samuti verdtaastav toime. Meedikud kinnitavad, et selline vesi aitab korrastada menstruaaltsüklit.
Kandke pärleid sagedamini, kusjuures nii, et neil oleks kontakt teie kehaga. Enne kee kaelapanekut käige duši all. Ärge kasutage lõhnaõli pärast seda, kui pärlid juba kaela panite. Enne magamaheitmist võtke ehe ära ja mähkige niiske linase lapi sisse.
Oma päritolu tõttu loetakse pärli vaat et kõige elusamaks kiviks, sünnib ta ju nagu inimenegi elusolendi kehas, suureneb seal ja tuleb siis lõpuks ilmale. Ei ole ühesuguseid pärliteri – igaüks neist on individuaalne ja sobib oma peremehele. Seepärast ärge laenake oma ehteid kellelegi, isegi mitte kõige lähedasematele.
Huvitavad faktid
Üks maailma tuntum pärl (fikseeritud Guinness’i rekordiraamatus) kannab nimetust LEGRAN ja kuulus kunagi Napoleonile. Pärlitera paistab silma oma mõõtudega – see kaalub üle 20 grammi ja maksab praegu üle 2500000 $.
Üks suuremaid pärleid kaalub ligi 100 grammi. See on samuti fikseeritud Guinnese’i rekordiraamatus. Selle pärli hind on üle 4500000 $.
Kõige uskumatum kuju on pärlil ALLAH. See on kaetud inimese aju meenutavate kurdudega. Kaal üle 6 kg. Väärtus on hinnatud summale 40 miljonit $, ent omanik otsustas pärli muuseumile annetada. Tema arvates peab selline aare olema üldrahvalik, peita see erakogusse oleks pühaduse teotamine.
Pärl nimetusega PILIGRIM on kuulus oma peaaegu ideaalse munakujuga.
Vahel satub pärlikarpi korraga mitu liivatera või muid võõrkehi. Siis moodustub mitu pärlitera, mis võivad ka kokku kasvada. On olemas ristikujuline pärl, mis oli looduses ise moodustunud üheksast kokkukasvanud pärliterast.
Muinasajast on teada uskumus, et pärl tuhmub, kui selle peremees läheb oma südametunnistusega pahuksisse, saadab korda mõne näotu teo. Venemaa ajaloost on teada järgmine juhtum. Ivan Julma (Groznõi) valitsuskepp (sau) oli kaunistatud ilusate põhjamaiste pärlitega. Ja ükskord need pärlid äkki "tuhmusid". Ebausklikule tsaarile oli sau ju tema võimu sümboliks, seepärast andis ta kõva käsu endine sära taastada. Käsu täitmiseks võeti pärlid sault maha, aeti vahatatud niidi taha ja saadeti kibekiirelt Karjala-Soomes asuvasse Kereti külla. Külas elas loitsija, kes oskas „tuhmunud“ pärlitele tagasi anda sädeluse ja sära.
Selle raske ülesande täitmiseks pidi üks kena neiu endale need pärlid kaela panema ja jões sada ja üks ööd suplema. Teise legendi kohaselt lasti tuhmunud sära ennistamiseks Ivan Julma sau sada ja üks korda põhjamaisesse jõevette. Kas täpselt nii operatsioon täide viidi, pole teada, kuid pärl tagastati tsaarile „elustununa“.
üles
|